Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Meşhur Tava Ciğerimiz "UNESCO" Yolcusu

Meşhur Tava Ciğerimiz  "UNESCO"  Yolcusu

Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yapan Edirne'de, saray mutfağının önde gelen lezzetlerinden Edirne tava ciğeri ve kentin marka lezzetlerinin UNESCO'ya girmesi için çalışma başlatıldı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Kemal SOYTÜRK, Edirne'nin, saray mutfağının tüm öğelerini yaşatan bir şehir olduğunu söyledi.

Valimiz Sayın Ekrem CANALP öncülüğünde, Ülkemizin  lider şefleriyle projeler hazırlamaya başladıklarını, Edirnemizin eşsiz tatlarını dünyaya tanıtarak ön plana çıkarmayı hedeflediklerini  belirtip;"Saray mutfağıyla ilgili Edirne gastronomisi le ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları yaparken Türkiye'nin önemli şeflerini kentimizde ağırlıyoruz. UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası ve UNESCO'nun gastronomi alanı için saray mutfağını anlatıyoruz. Şeflerimize ilk olarak tava ciğerini anlattık ama saray mutfağının diğer yemeklerini de tanıtmak için projeler yapacağız." dedi.

Gastronomi yazarı ve Şef Sayın Özlem MEKİK ve Gurme Sayın Akif BUDAK bugün konuğumuzdu. Edirnemizin eşsiz ve harikulade lezzetleri için ilimizdeydiler.  Kültürü ve turizminin yanında bir gastronomi merkezi olan ve bu yolda ilerleyen ilimizin müthiş tatlarının tanıtımı faaliyetlerinde bulundular.

Gün içerisinde de Havsalı  kadınlarımızın üretip, kazanca dönüşen emeklerini  yerinde görüp incelemek  ve üreten emeklerine katkı sağlayacak konuları ele alıp, yapılabilecek faydalı seçenekleri değerlendirmek için; Hanımefendi Sayın Dr. Ayten CANALP, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Kemal SOYTÜRK, Şef Sayın Özlem MEKİK ve Gurme Sayın Akif Budak ile beraber Havsa’da bulunan Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatifini ziyaret ettik.

  • tava ciğer (1).jpeg
  • tava ciğer (2).jpeg
  • tava ciğer (3).jpeg
  • tava ciğer (4).jpeg
  • tava ciğer (5).jpeg
  • tava ciğer (6).jpeg