Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ne Alınır?

Edirne Peyniri:
 
  
 
 
    Edirne’nin beyaz peyniri bütün Türkiye’de ünlüdür. Edirne’nin en ünlü ürünlerindendir. Bölgede sütün bol ve kaliteli olması ve işlenen sütün peynir olarak soğuk hava depolarında uzun süre kalmasıyla Edirne Peyniri tam yağlı ve lezzetli olarak ününü bütün dünyaya duyurmuştur. Edirne Peyniri çok aranır ve tutulan bir peynir türüdür. 
 
 
 
 
 

 
Kavala (Bademli) Kurabiyesi :
 
   
    Kavala Kurabiyesi, ülkemizde Edirne Kurabiyesi olarak da bilinen bir çeşit un kurabiyesidir. Yunanistan'ın Kavala şehri, kavrulmuş un ve bademin bu ağızda dağılan lezzetini kendi adını verse de, birbiriyle tarih sürecinde yakın ilişkiler içindeki halkların ortak bir lezzetidir. Özellikle Edirne ve civarında bademin bir çok üründe ana malzeme olarak kullanıldığı da düşünülürse, Kavala Kurabiyesi' nin ortak bir mutfak kültürünün ürünü olduğunu söylemek daha mümkün olur. Edirne'ye uğrayanların, Selimiye Arastası, Bedesten gibi hediyelik ürünlerin çok bulunduğu çarşılarda en fazla rağbet gösterdiği ürünler arasında Edirne Kurabiyesi de vardır. 
 
 
 
 

Badem Ezmesi :
 
 
 
   Edirne'nin Osmanlı saraylarından kalan tarihi tatlılarından biri olup, bu tatlının tüm dünyada bilinen kaynağı Edirne'dir. Ayıklanmış bademlerin ezilerek yoğrulması ve şekillendirilmesi ile yapılan bir tatlı türüdür.
 
 
 
 
 
 
 

 
Mis Sabunu :
 
 
 
    İlk olarak Edirne’de ortaya çıktığı bilinen kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi, 1600’lü yıllara kadar uzanır. 17. yüzyılda Osmanlı’da misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve yabancı devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasına girmiştir.
 
 
 
 
 

Aynalı Süpürge :
 
   
 
 
 
   İlimizde süpürgecilik hediyelik eşya pazarına yönelik bir el sanatı olarak varlığını sürdürmektedir. Aynalı süpürgenin Edirne geleneklerinde önemli bir yeri vardır. Evin kapısının dışına asılan aynalı süpürge, o evde evlenecek çağda kızın olduğu anlamına gelir. 
 
 
 
 
 

Edirne Kari :
 
 
 
 
 
   Edirne Kari : Edirnekari "Edirne işi" anlamına gelmekte olup ahşap, karton, deri gibi yüzeylere boya ve cila ile yapılan motiflerin yer aldığı bir süsleme üslubudur.
 
 
 
 
 
 
Ayrıca İlimize özgü tarım ürünlerinden pirinç ve ayçiçek yağıda bulunmaktadır.