Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sınır Kapılarımız

 SINIR KAPILARIMIZ:
   
    Edirne; Ülkemizin Avrupa’ya kara ve demiryolu ile bağlantısı sağlayan 5 sınır kapısına sahiptir. Kapıkule sınır kapısı, Türkiye’nin en büyük kara ve demiryolu sınır kapısıdır.
Kapıkule Sınır Kapısı
Kapıkule sınır kapısı Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı yurdumuzun önemli sınır kaplarından birisidir. Avrupa’dan karayolu ile ülkemize gelenlerin yoğunlukla kullandığı Kapıkule Gümrük Kapısı özellikle yaz dönemlerinde yoğunluk yaşamaktadır.
İpsala Sınır Kapısı
İpsala Sınır Kapısı Türkiye’nin Yunanistan’a açılan önemli kapısıdır. Türkiye’nin önemli gümrük kapılarından birisi olan İpsala Sınır Kapısı geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemelerle oldukça rahat ve çağdaş bir görünüme kavuştu.
Pazarkule Sınır Kapısı
Pazarkule Sınır Kapısı Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Pazarkule Sınır Kapısı genellikle günübirlik geçişlerde kullanılan bir kapıdır. Sınır ticaretine kapalı olan kapı, Edirne kent ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.
Uzunköprü Sınır Kapısı
Uzunköprü Sınır Kapısı Ülkemizin Yunanistan’a açılan Demiryolu Sınır Kapısı’dır. Bu sınır kapısı da özellikle demiryolunu kullanan turistler tarafından kullanılmaktadır.
Hamzabeyli Sınır Kapısı
Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Bu sınır kapısı ayrıca tır gümrüğüne de açık olarak faaliyet göstermektedir.


ULAŞIM VE KONAKLAMA
    Edirne Türkiye’nin sınır kentlerinden biri olmasına rağmen, Balkanlar ve Avrupa’ya geçiş yolu üzerinde bulunan stratejik konumu nedeniyle önem arz ettiği için, karayolu nakliyat firmaları kadar yolcu taşıyan şirketlerin de önem verdiği bir ildir.
Bu nedenle gerek İstanbul’dan, gerekse Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale gibi çevre illerden ve İzmir, Ankara gibi Anadolu şehirlerinden Edirne’ye sefer düzenleyen birçok otobüs şirketi mevcuttur.
Edirne’de kaliteli hizmet veren butik oteller ve özel belgeli konaklama tesislerinin yanı sıra, kamp yapılabilecek işletmeler de mevcuttur. Edirne’de konaklama çoğu şehir merkezinde, bir kısmı da şehre 2-. uzaklıktaki tesislerle sağlanmaktadır.Özellikle, Tarihi Kırkpınar Güreşleri döneminde rezervasyon yaptırmakta fayda vardır.
Edirne'nin komşu ülkeler ve bazı merkezlere olan uzaklıkları;

Edirne-İstanbul :235 km
            Edirne-Ankara :688 km
            Edirne-Pazarkule :13 km
            Edirne-İpsala :110 km
            Edirne-Tekirdağ : 141 km
            Edirne-Kırklareli : 65 km
            Edirne-Kapıkule :18 km