Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İLHAN KOMAN RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

 

İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi, dönemin mimari özelliğini taşıyan geniş bahçeli, köşklerin ve konakların bulunduğu, Edirne Gar Binası bahçesi içindeki tarihi köşkte hizmet vermektedir.


Edirne Gar Binası, 1977 yılında yeni kurulan ve bugünkü Trakya Üniversitesinin temelini oluşturan Edirne Mühendislik ve Mimarlık Akademisi binası olarak kullanılmıştır. Trakya Üniversitesi kurulmasıylaÜniversiteye devredilen bina,orijinalineuygunolarak restore edilerek, Üniversiteye hizmet vermiştir. Şu an Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmaktadır.

Edirne Gar Binası ile aynı yerleşkede bulunanmüze, 23.10.2002tarihindeII.Bayezıd KülliyesininTıp Medresesi kısmında “Çağdaş Resim ve Heykel Müzesi”adıyla kurulmuştur. Müzenin açılışı, Trakya Üniversitesinin kuruluşunun 20. yılı olan 23 Eylül 2002 tarihinde gerçekleşmiştir. 20.07.2011 tarihinde ise müze, Üniversite Senatosunda alınan karar ileEski Gar Binasının bulunduğu yerleşkedeki tarihi köşke taşınmıştır. Yine aynı karar ile müzenin adı 1921 yılında Edirne’ de doğan Dünyaca ünlü sanatçımız İlhan Koman‘ ın adı verilerekİlhan KomanHeykel ve Resim Müzesi olmuştur.

Müze koleksiyonunda, heykellere devinim kazandırmayı başarmış, fizik, matematik, geometri ve estetiği yoğurmuş, Türkiye’nin Leonardo da Vinci’ si saydığımız ve müzeye adı verilen sanatçı İlhan Koman eserlerinin yanı sıra, Burhan Doğançay, Onay Akbaş, Numan Pura, Mustafa Plevneli, Hasip Pektaş, Mehmet Akbaba, Zeki Serbest, Sevim Gürsoy Tunçyıldız, Güngör D.Arıbal, Fehim Huskovic, Burhan Yıldırım, NikolayAlexiev, Ülkü Ünal, Devrim Erbil, Ali Atakan, Orhan Benli, Hakan Esmer,Tayyip Yılmaz, Halim Çeliker, Basri Erdem, Habib Gerez,Mustafa Aslıer, Adil Doğançay, Ramis Aydın, Erol Özden, İsmail Yıldırım, Hayri Esmer, Bahattin Odabaşı, Hasan Pekmezci,Atilla Atar, Tülin Onat, Mehmet Pesen,Veli Sapaz, Hatice Bengisu, Süleyman Saim Tekcan gibi çok önemli sanatçıların eserleri de bulunmaktadır.

 

İletişim Bilgileri:

Adres: Tarihi İstasyon Binası Karaağaç Mah. İstasyon Caddesi no:1 Karaağaç/ EDİRNE

Telefon: 02842362785

Faks: 02842351714

Websitesi:Instagram.com/ilhankomanheykelveresimmuzesi

   • İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi (1).jpg
  • İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi (2).jpg
  • İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi (3).jpg