Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HIDIRLIK TABYA BALKAN TARİHİ MÜZESİ

Edirne’deki Hıdırlık Tabyalarında, Şükrü Paşa komutasında Bulgarlara karşı destansı bir direnişin gösterildiği karargâh binası, 18 adet topçu odası, 120 metrelik tünel ve 4 adet dehliz odası bulunur. Balkanlar üzerinden gelen düşman ordularının ciddi bir direnişle karşılaşmadan başkent İstanbul’a kadar gelmesi Osmanlı yönetimini Edirne’de savunma hattı oluşturmaya sevk etmiş. Bunun üzerine şehirde en büyüğü Hıdırlık olmak üzere 30’a yakın tabya inşa edilmiş. Hıdırlık Tabya, 1886-1888 yılları arasında inşa edilmiş ve Balkan Savaşları'nda ünlü Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılmıştır.

 

1912-1913 Balkan Savaşlarındaki Edirne Savunmasının simge mekânı kabul edilen Hıdırlık Tabya’nın Balkan Savaşları’nın 100. yılı anısına aslına uygun restorasyonu 17.07.2015 tarihinde bitirilmiştir. Restorasyon sonrası alanın tekrar atıl durumda kalmaması için “Edirne Balkan Tarih Müzesi” olarak işlevlendirilmesi uygun görülmüştür.

 

Yapının restorasyon sonrası kullanım amacı; Türklerin Rumeli’ye geçişi ile gerçekleşen Edirne’nin 1361 yılındaki fethinden 1913 yılındaki Balkan Savaşı sonrasına kadar Türklerin Balkanlar’daki 600 yıllık tarihini anlatan “Balkan Tarihi Müzesi” olarak belirlenmiş.

 

Hıdırlık Tabya'da teşhir-tanzim çalışmaları kapsamında taşınmazın restorasyonu sırasında açığa çıkan buluntu ve tabyanın faal dönemini yansıtan materyaller ile Balkan Savaşları Dönemi ile Erken Cumhuriyet Dönemini yansıtan top, tüfek ve tabanca gibi ateşli silahlar, gülleler, bilumum savaş araç gereçleri ve yine dönemini yansıtan askeri kıyafetler kullanılmıştır.

* 2021 yılı içerisinde açılması planlanmaktadır.

  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (1).jpeg
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (1).jpg
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (2).jpg
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (3).jpg
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (5).JPG
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (4).jpg
  • Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi (6).JPG