Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

UZUNKÖPRÜ KENT MÜZESİ

İçinde yaşayan anılar ve tüm Uzunköprü belleğini yüklenen Kent Müzesi olarak 16 Aralık 2013 tarihinde kente kazandırılmıştır.

 

İki katlı tarihi bina Uzunköprü Kent Müzesi, altı odadan oluşmakta ve her iki katın koridorları da teşhir amaçlı kullanılmaktadır. Müzenin birinci katında yer alan üç odada tarihi paralar, tüfek ve kılıçlar, daktilo ve hesap makineleri, pikap ve radyolar, fotoğraf makinaları ve bakır kaplar sergilenmektedir.

 

Müzenin ikinci katındaki koridorda Çanakkale Savaşlarında Uzunköprü’nün önemini vurgulayan silikon asker heykeli bizi karşılarken, koridorun diğer ucundaki kahve köşesi ise sıcak bir atmosfer yaratmaktadır. “Gelin Odası” ve “Yaşam Odası” Uzunköprülü ailelerin günlük yaşamlarında kullandıkları dikiş makinası, ayna, bebek patiği, ibrik, bavul, kömür ütüsü gibi tarihi eşyaların sergilendiği odalardır.

 

1934 yılından beri hizmet veren ve Uzunköprü’nün tarihi lezzeti haline gelmiş meşhur Cazgır dondurmasının kurucusu olan Maksut Dondurmacı’nın da silikon heykeli üst katta sergilenmektedir.

 

Müzenin alt ve üst katının duvarlarında Uzunköprü tarihine dair bilgi panoları yer almaktadır. Müzeyi gezerken ziyaretçiye rehberlik niteliğinde olan bu panolar Uzunköprü’nün kuruluş hikâyesinden, kentte bulunan tarihi cami, çeşme ve diğer tarihi yapıtlar, kent tarihinde yaşanan önemli olaylara ve Uzunköprü’de yaşamış kişilerin eski fotoğraflarına kadar muhtelif konuları kapsamaktadır.

 

Uzunköprü Kent Müzesi hemşerilerimizin yoğun ilgisi, ilçe ve köy okullarının ziyaretleri ve il dışından gelen yerli ve yabancı ziyaretçileriyle açılış tarihinden itibaren ilk altı ayda 12.000 ziyaretçi sayısına ulaşmış olup kapıları haftanın altı günü ziyarete açıktır.

İletişim Bilgileri:

Adres: Rızaefendi, Tekel Sokak 12c, 22200 Uzunköprü/EDİRNE

Telefon: 0284 513 11 08


  • UzunköprüKentMüzesi (1).jpg
  • UzunköprüKentMüzesi (2).jpg
  • UzunköprüKentMüzesi (3).jpg